Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym co służą Ojczyźnie.
Jan Kochanowski, Księgi wtóre. Pieśń XII
SZTANDAR
2 pułku artylerii Legionów


Opublikowano 28 kwietnia 2011, autor: kpt rez. mgr Stanisław Babiarz

17 VIII 1937 r. został powołany do życia Obywatelski Komitet Fundacji Sztandaru dla 2. palLeg. Na jego czele stanął wiceprezydent Kielc, mjr Bronisław Dorobczyński. 26 sierpnia na zebraniu przedstawicieli stowarzyszeń społecznych Kielc powołano do życia Komitet Honorowy. W jego skład weszli między innymi:
 • ks. Bp Franciszek Sonik,
 • wojewoda kielecki - dr Władysław Dziadosz,
 • prezydent Kielc - mgr Stefan Artwiński,
 • dowódca 2. DPLeg - gen. bryg. Juliusz Zulauf.
Powołano wówczas do życia również Komitet Wykonawczy pod przewodnictwem mjr Bronisława Dorobczyńskiego. W jego skład weszło ponad 50 obywateli. Po ukończeniu prac organizacyjnych Komitet zwrócił się z apelem do mieszkańców Kielc o przekazywanie darów na wykonanie sztandaru. Jego koszt został oszacowany na 2500 zł. Interesujący jest fakt, iż wzór sztandaru 2. palLeg. został zatwierdzony Dziennikiem Rozkazów MSWojsk.nr 16 z 26 X 1937r. poz.167, to jest 10 dni po otrzymaniu go przez pułk.

Prawa strona płatu sztandarowego, który wykonany został przez siostry szarytki ze Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo w Kielcach, była wzoru regulaminowego, na lewej zaś umieszczone zostały na tarczach w rogach:
 • prawym górnym - wizerunek M. B. Częstochowskiej
 • lewym górnym -wizerunek patronki artylerii Świętej Barbary
 • prawym dolnym -herb m. Kielce
 • lewym dolnym -odznaka pamiątkowa 2.palLeg.
Na ramionach amarantowego krzyża kawalerskiego umieszczone zostały następujące daty i nazwy związane z tradycją pułku:
 • na górnym -18 VIII 1914 Przegorzały,
  11 XI 1918 Warszawa
 • na dolnym -1914-1915 Mołotków, Krzywopłoty, Pisarzowa, Rafajłowa
  1915-1916 Konary-Kostiuchnówka, Stochód
 • na lewym - Rawa Ruska 7 I 1919,
  Mołodeczno-Mińsk 3 VII - 8 VIII 1920,
  Berezyna – Borysów 15 V – 6 VI 1920
 • na prawym -Pietkowo 29 – 31 VIII 1920,
  Wyszków-Pułtusk 7 – 12 VII 1920,
  Hrubieszów-Grabowiec 21 – 31 VIII 1920
16 X 1937r. w Kielcach na Placu Wolności odbyła się uroczystość wręczenia 2. palLeg. sztandaru. Tego dnia o godz. 9.30 nastąpił wymarsz pułku z koszar na Plac Wolności, gdzie stały już delegacje z 2., 3. i 4. ppLeg. wchodzące w skład 2. DPLeg. O godz. 10.45 dowódca pułku , płk dypl. Jan Bigo przyjął raport, a wkrótce, przy dźwiękach Hymnu Narodowego, przybył na plac marsz. Śmigły-Rydz. Po przeglądzie oddziałów wojskowych i mszy polowej odbyło się poświęcenie sztandaru przez biskupa polowego WP Józefa Gawlinę. Potem nastąpiło wbijanie gwoździ pamiątkowych. Pierwszy gwóźdź wbił bp Gawlina, drugi i trzeci w imieniu prezydenta RP oraz własnym marsz. Śmigły-Rydz, a następnie wbijali przedstawiciele wojska i społeczności Kielc.

Rodzice chrzestni sztandaru Kazimiera Grunertówna i Stefan Artwiński wręczyli sztandar marsz. Śmigłemu–Rydzowi, który przekazał go dowódcy 2. palLeg. – płk. dypl. Janowi Bigo, ten zaś przy dźwiękach hymnu - pocztowi sztandarowemu. W dalszej kolejności odbyła się przysięga całości pułku na sztandar. Uroczystość zakończyła defilada.

Sztandar wyruszył wraz z 2. pułkiem na front. Znajdował się wówczas na wozie kancelaryjnym pod opieką ogn. Kazimierza Opalińskiego. 9 września za Skierniewicami, wozy kancelaryjne zostały ostrzelane przez niemieckich dywersantów. Doszło do zamieszania w wyniku, którego wóz wiozący sztandar wraz z ogn. Opalińskim i kpr. Lizajko odłączył się od reszty kolumny. Ostatecznie przez Borzęcin i Zielonkę przed południem dotarto do Warszawy. Tu otrzymano informację o koncentracji 2. DPLeg. w Mińsku Mazowieckim. Tam też udano się 12 września wraz ze sztandarem. Kiedy jednak okazało się, że Mińsk Mazowiecki został już zajęty przez oddziały niemieckie ruszono w kierunku Garwolina. W trakcie marszu grupa ogn. Opalińskiego została zaatakowana przez niemieckie samoloty, w wyniku czego został zabity koń i ranny woźnica wozu wiozącego sztandar. Ostatecznie ogn. Opaliński znalazł się wraz z grupką swoich żołnierzy i sztandarem w lasach koło Celestynowa. Tam, wobec otoczenia przez nieprzyjaciela zapadła decyzja zakopania płatu. Odbyło się to 18 września w obecności ogn. Opalińskiego i 5 żołnierzy 2. palLeg., w środku lasu. W nieznanych bliżej okolicznościach sztandar wykopano jeszcze w czasie wojny i ukryto w majątku Strzępki koło Celestynowa. Jesienią 1946r. został przypadkowo odnaleziony przez rodzinę Olechnowiczów, którzy 3 lata później przenieśli się do Warszawy. 2.II.1968r. Stefan Olechnowicz przekazał płat sztandaru 2. palLeg. do Muzeum Wojska polskiego w Warszawie.ODZNAKA
2 pułku artylerii Legionów

Opublikowano 28 kwietnia 2011, autor: kpt rez. mgr Stanisław Babiarz

Wzór i regulamin odznaki pamiątkowej 2. palLeg. został zatwierdzony Dziennikiem Rozkazów MSWojsk. Nr 16 z 13 V 1929r. poz.158. Odznakę stanowił lekko wypukły, srebrny krzyż maltański o wysokości 40 mm i szerokości 32 mm, którego ramiona pokryto białą emalią. Rozpiętość ramion krzyża wynosiła 18 mm, a głębokość wcięć 3,5 mm. Na górnym ramieniu krzyża umieszczona została cyfra 2, na lewym – PAL. A na prawym - LEG. Na krzyż centrycznie została nałożona owalna tarcza będąca miniaturą odznaki II Brygady Legionów Polskich. Prawo jej wykorzystania otrzymał pułk dzięki uchwale koła byłych żołnierzy 1. pułku artylerii Legionów. Na jej podstawie 2. pal miał prawo do dziedziczenia tradycji artylerii Legionów Polskich. Delegacja 2 palLeg. wręcza odznakę pamiątkową prezydentowi RP prof. Ignacemu Mościckiemu, 10 V 1933 Odznaki wykonywane były w dwóch wersjach - oficerskiej, która była emaliowana oraz żołnierskiej - metalowej. W 1935 roku cena odznaki emaliowanej wynosiła 10 zł, a metalowej 2,40 zł. Warto tu zaznaczyć, że każdy szeregowy płacił za odznakę jedynie 1,90 zł, a resztę dopłacał pułk z ryczałtu mundurowego. Dziennikiem Rozkazów MSWojsk. Nr 14 z 26 X 1937 r. poz.165 został zatwierdzony nowy wzór odznaki pamiątkowej 2. pal.

Po raz pierwszy odznaki pułkowe zostały nadane specjalnym rozkazem dziennym z 12 VI 1939 r. Poza żołnierzami 2. pal. przyznano je wówczas między innymi:
 • gen. dyw. Aleksandrowi Osińskiemu,
 • 2., 3 i 4. ppLeg.
 • oraz byłym dowódcom pułku.
Łącznie tego dnia nadano 479 odznak. Dużą ilość odznak przyznano z okazji 15 - lecia istnienia pułku, 12 VI 1933 r. Otrzymali je wówczas między innymi:
 • prezydent RP- prof. Ignacy Mościcki,
 • Marszałek Józef Piłsudski,
 • biskup polowy WP- Józef Gawlina,
 • dowódca OK. X – gen. Bryg. Janusz Głuchowski,
 • 1. i 3. palLeg.,
 • 24. pal,
 • 10.pac.
 • wojewoda kielecki- Jerzy Paciorkowski,
 • wicewojewoda kielecki- Adam Bratkowski,
 • starosta kielecki- Stanisław Porembalski,
 • prezydent m. Kielce- dr Roman Ciborowski
 • oraz miasto Kielce.
Łącznie do wybuchu wojny nadano 3984 odznaki.Copyright © 2010-2014 Wszelkie prawa zastrzeżone dla M@rs.tk